Prvým finalistom sú hokejisti Ruska

V prvom semifinálovom zápolení skrížili svoje hokejky dve európske hokejové mocnosti Švédsko a Rusko. Oba tímy boli zhruba rovnako dobre naladené po  štvrťfinálových víťazstvách nad svojimi obrovskými rRUS - SWEivalmi. Švédi totiž zdolali úradujúcich majstrov sveta Fínov. Zatiaľ čo Rusi si poradili so svojim úhlavným nepriateľom, nielen v hokejovej sfére, tímom USA. Tieto tímy navyše, podobne ako druhá dvojica už na tomto šampionáte odohrali spolu zápas. V prvom meraní síl ešte v skupinovej fáze Tre Kronor v dramatickom súboji udolali Rusko. To sa červená mašina ešte len rozbiehala a kedy lepšie oplatiť prehru než v boji o finále ? Aj napriek tomu ale platilo, že miernym favoritom boli Švédi.

Do zápasu vstúpili o niečo aktívnejšie hokejisti Tre Kronor. Zo svojej miernej počiatočnej prevahy však nič nevyťažili. Ich pokusy totiž ani trocha nevystrašili Shestyorkina v bráne Ruska. Na druhej strane Söderströmovi stiekol pot z čela po strele Bryntseva v 7. minúte. Ruský obranca našťastie pre Švédov ale iba orazítkoval konštrukciu brány. V nasledujúcej minúte dostala Zborná komanda ďalšiu dobrú šancu na otvorenie skóre. Na trestnú lavicu totiž putoval Lukas Wallmark. Najzaujímavejším momentom tejto početnej výhody bola strela Barbasheva, ktorá však letela mimo brány. Okrem nej, napriek tomu že sa držali v pásme, Rusi v podstate nič nevymysleli. Po skončení oslabenia dobre pálil Aho našiel však len pripraveného ruského brankára. Do dobrej šance na otvorenie skóre sa rútili Rusi aj v 11. minúte. Prihrávka Barbasheva nenašla adresáta.  Rusi začínali preberať opraty zápasy do svojich rúk, ale ich problémom bol Söderström, ktorý najskôr kryl dobrú strelu Golysheva a o chvíľu zneškodnil aj Barbasheva. Ich nasadené tempo trošku spomalil nebezpečne vyzerajúcim faulom Mamin. Švédi však nepotvrdili to, že presilovky sú ich silná zbraň a väčšinou ich pokusy o strelu boli blokované. Poriadne horúco potom bolo ešte Švédom aj v poslednej minúte. Najnádejnejšiu strelu vyslal Golyshev chýbala jej však patričná presnosť. Švédi tak mohli ísť do kabín s pocitom, že našťastie neinkasovali nepríjemný gól do šatne.

Dobrú šancu pokračovať v nastúpenom trende dostali Rusi už v úvodnej minúte prostrednej tretiny, kedy si nedovoleným spôsobom počínal obranca Bergman. Presilovka ale nemala dlhé trvanie zásluhou Tolchinskeho, ktorý sa pri prílišnej snahe taktiež dopustil nedovoleného zákroku. V hre 4 na 4 sa do zaujímavej situácie dral De La Rose, puk mu ale do ideálnej pozície neprešiel. Od tohto momentu Švédi zvýšili obrátky a Shestyorkin vytiahol pár dobrých zákrokov. V prebiehajúcej 24. minúte prešla obranou zblokovaná strela Sharova. Nasledovné chvíle patrili Rusom. Do dobrej šance sa dostal hlavne Goldobin, po tom čo Tre Kronor prepadli v stredovom pásme.  Po 7 odohraných minútach to zas horelo na druhej strane. K dorážke Bergmanovej strely sa tlačil Nylander. Ani tento moment nepriniesol prvý gól. O 2 minúty neskôr sa to snažil zmeniť Buchnevich a následne z kontry aj Brodecki. Prvá zmena skóre ale nastala až v 32. minúte, keď sa parádne trafil Sharov. Následne dostali Rusi možnosť zveľadiť svoj náskok v presilovke. A to sa im aj podarilo. Vylúčenie Blindha potrestal po tvrdej strele aj s prispením konštrukcie brány Paigin. Už o ďalšie 2 minúty navyše mohol zvýšiť Golyshev. V obrovskej šanci ale Söderströma neprekonal. Tlak zbornej pokračoval a vyšperkovaný bol ďalším vylúčením na strane Švédska. Sebastian Aho ale napriek dobrým šanciam Ruska zotrval na trestnej celé 2 minúty. V poslednej minúte sa Rusi opätovne snažili o vstrelenie gólu do šatne. To sa im aj podarilo. Dergachyov ale nakoniec do štatistík zapísaný nebol nakoľko bola posunutá brána. V dobrej šanci sa ešte do konca tretiny objavil Leshenko, ale neuspel.

Neprešli ani 2 minúty zo záverečnej tretiny a švédska obrana vyrobila hrubú chybu. Tá bola navyše potrestaná zo strany Ruska najlepším možným spôsobom, keď sa druhý krát v zápase presadil Sharov. Krátko na to, ale po závare pred bránou na druhej strane dostali Švédi možnosť vrátiť sa do zápasu. Na trestnú putoval Yudin. Ani táto presilovka moc nepripomínala ten postrach súperov z predošlého priebehu turnaja. Ubránené oslabenie dodalo do ruskej hry ešte viac potrebného kľudu , do ničoho sa bezhlavo nepúšťali, a aj napriek tomu mali viac z hry. Už na 4:0 mohol zvýšiť zo samostatného úniku Golyshev. V poslednej chvíli však bol odzbrojený. Zo situácie ale takmer ešte vyťažil Buchnevich. V 49. minúte sa snažil prekvapiť Shestyorkina Haag. Našiel ale iba jeho lapačku. Niekoľko desiatok sekúnd na to sa do dobrej šance znova dostali Rusi. Leshenko však nemal dostatok priestoru na nebezpečné zakončenie. V polovici 52. minúty prišlo oživenie švédskych nádeji. Po podarenej akcii tretieho útoku sa presadil Lukas Wallmark. Krátko na to mohli Švédi znížiť dokonca na rozdiel jediného gólu, keď po strele De La Rosa prepadol puk za ruského brankára. Ten ho však stihol včas zaľahnúť. Že si Tre Kronor začali vyskakovať sa však nepáčilo Fishenkovi, ktorý potiahol protiútok a jeho strelu dorazil za bezmocného Söderströma Maxim Mamin. Opätovne na rozdiel 2 gólov mohol znížiť v 56. minúte Aho, to by ale nesmel príliš dlho váhať. Krátko nato to skúšal De La Rose, svoju ranu napáli iba do pripraveného Shestyorkina. Keď ostávali do konca zhruba 4 minúty švédsky tréner sa odhodlal k odvážnemu ťahu, keď po oddychovom čase odvolal brankára. Risk sa Grönborgovi v konečnom zúčtovaní nevypomstil, ale rovnako nepriniesol Tre Kronor ani úspech. Hoci sa im aj podarilo Shestyorkina prekonať. Gól však padol neregulérnym spôsobom. Po záverečnej siréne sme tak mohli sledovať po víťazstve 4:1 ruskú radosť.

Švédsko : Rusko 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)

Góly: 52. Wallmark (Brodecki, Kempe) – 32. Sharov (Golyshev, Dergachyov), 33. Paigin (Valiyev, M. Mamin), 42. Sharov (Bryukvin, M. Mamin), 53. M. Mamin (Fishenko, Bryukvin)

Rozhodovali: Patafie (USA), Wehrli (Švajčiarsko) – Bevan (Kanada), Ritter (USA),  Vylúčení:  4:3, Presilovky a oslabenia: 0:1, Strely na bránu: 27:31, Počet divákov: 15 400

Švédsko : Söderström – Bergman, Hagg , Aho, Lagesson, Norell, Forsling, Englund – de la Rose , Blind, Karlsson – Nylander, Lindblöm, Holmström – Brodecki, Wallmark, Kempe – Olofsson, Looke, Ehn – Bristedt

Rusko: Shestyorkin- Rafikov, Bryntsev, Cherepanov, Gavrikov, Yudin, Paigin, Valiyev, Provorov- Buchnevich, Barbashev, Leshenko – Fishenko, Mamin, Bryukvin – Golyshev, Sharov, Dergachyov – Kamenev, Goldobin, Tolchinski

Braňo Bukový

Foto: zimbio.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *